Co uzyskamy dzięki zgłoszeniu patentowemu
Ochrona, którą uzyskujemy ma zabezpieczyć kluczowe, unikatowe wytwory przed nieuczciwym kopiowaniem. Zabezpiecza inwestycje firmowe, a także dalszy rozwój własnych produktów na wybranym rynku. Zniechęca także konkurencję do kopiowania naszych nowatorskich rozwiązań.
# ochrona patentowa definicja
Według definicji podanej przez Polski Urząd patentowy :
„Patent jest to prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku przez określony czas, w sposób zarobkowy (przemysłowy, handlowy) na terytorium danego państwa lub państw, przyznane przez kompetentny organ państwowy, regionalny lub międzynarodowy.”
Obok niej zasadnie znajduje się definicja prawa ochronnego:
„Prawo ochronne jest to prawo do wyłącznego korzystania ze wzoru użytkowego przez określony czas, w sposób zarobkowy (przemysłowy, handlowy) na terytorium danego państwa lub państw, przyznane przez kompetentny organ państwowy, regionalny lub międzynarodowy.”
Zastrzeżony wynalazek staje się również skutecznym narzędziem zwiększania zysków z firmy poprzez budowę franczyzy lub możliwość sprzedaży licencji.
Monopol patentowy na określone rozwiązanie powoduje, że właściciel patentu, czyli Uprawniony, ma wyłączność na to rozwiązanie na określonym rynku. Pod pojęciem rynek należy rozumieć obszar kraju, w którym Uprawniony uzyskał patent. Na etapie zgłoszenia wynalazku na patent europejski, właściciel zachowuje możliwość uzyskania wymienionego monopolu na obszarze 38 krajów – stron Konwencji EPO. Pod pojęciem wyłączność należy rozumieć sytuację, gdzie na tym obszarze nikt inny poza Uprawnionym nie może korzystać zawodowo lub zarobkowo z opatentowanego rozwiązania. Tego rodzaju korzystanie polega nie tylko na wytwarzaniu wyrobów lub stosowaniu opatentowanych technologii, ale także opiera się na zakazie wprowadzania takich wyrobów lub technologii z zewnątrz na obszar objęty patentem. Osoby z naszej kancelarii, jako pełnomocnicy uprawnionych uczestniczyły w akcjach niszczenia nielegalnych wyrobów, zatrzymanych przez służby celne.
Jak dokonać zgłoszenia patentowego
Aby wysiłek włożony w zgłoszenie patentowe nie poszedł na marne należy zapoznać się z tematem poszukiwań patentowych. Temu zagadnieniu towarzyszy wypracowana w naszej kancelarii metodyka poszukiwań dla potrzeb zgłoszeń patentowych.
Nasza kancelaria dokonała licznych zgłoszeń patentowych, dzięki czemu możemy oferować Państwu kompleksową pomoc zarówno w procesie zgłoszeniowym, na etapie poszukiwań patentowych oraz w procedurze przedłużania ochrony patentowej i w reprezentacji przed urzędami patentowymi. Pełna oferta dostępna w zakładce Patenty.
Zgłoszenia patentowego można dokonać w Urzędzie Patentowym RP. Sposoby są różne:
- osobiście
- za pośrednictwem poczty
- z pomocą telefaksu
- przez internet
- z ustanowieniem pełnomocnika z kancelarii patentowej
Zgłoszenie patentu wiąże się z wniesieniem opłaty.
Ważne jest to, że opłatę wnosi się przed rozpoczęciem całej procedury, niezależnie od jej przebiegu. To kolejny argument dla którego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Wymagane elementy zgłoszenia patentowego
Dokumentacja zgłoszeniowa wynalazku lub wzoru użytkowego – składa się z 5 istotnych elementów:
- Podanie. Zawiera co najmniej oznaczenie zgłaszającego, określenie przedmiotu zgłoszenia oraz wniosek o udzielenie patentu, albo prawa ochronnego na wzór użytkowy
- Opis. Wynalazek, albo wzór użytkowy należy odpowiednio opisać ujawniając jego istotę. Opis powinien być jasny i wyczerpujący na tyle aby znawca tematu mógł go urzeczywistnić.
- Zastrzeżenia patentowe. Określają zespół cech technicznych, które są niezbędne do realizacji wynalazku, a także dla określenia jego przedmiotu. W zastrzeżeniach należy jednoznacznie wskazać przedmiot żądanej ochrony. Zastrzeżenia muszą być poparte opisem wzoru użytkowego / wynalazku.
- Skrót opisu zawiera zwięzłą i jasną informację, która określa przedmiot i charakterystyczne cechy techniczne rozwiązania.
- Jeśli to niezbędne do zrozumienia wynalazku należy dołączyć rysunki.
Istotne dla zgłaszającego jest, czy w sposób oczywisty jego zgłoszenie patentu nie wykazuje braku nowości w stosunku do znanych wcześniejszych rozwiązań. Tego rodzaju poszukiwanie nasza kancelaria wykonuje jako pierwszy etap pracy nad nowym zgłoszeniem patentowym.
Szczególnie podkreślamy, że nieprawidłowości w dokumentacji zgłoszeniowej Urząd Patentowy wskazuje na piśmie w czasie badania merytorycznego, które rozpoczyna się w trzecim roku od daty zgłoszenia. Wtedy jest już po publikacji zgłoszenia, która nastąpiła po 1,5 roku od daty zgłoszenia. Trzeba pamiętać, że każda publikacja, nawet własna publikacja zgłaszającego przeszkadza w nowym zgłoszeniu wynalazku. A więc jeżeli w trzecim roku od zgłoszenia Urząd Patentowy wskaże, że zgłoszenie ma wady nieusuwalne, a ten sam Urząd opublikował zgłoszenie zgodnie z przepisami po 1,5 roku od daty zgłoszenia – nie ma już możliwości zgłoszenia ponownie tego samego rozwiązania, ale już prawidłowo opisanego. Niekiedy zgłaszający pytają nas o możliwość ponownego zgłoszenia ale już z prawidłowym opisem. Otóż w szeregu przypadków takiej możliwości nie ma. Dlatego warto aby dokumentacja zgłoszenia wynalazku była przygotowana prawidłowo.
Oczywiście jeżeli ostatecznie patent zostanie udzielony po trzech, czy czterech latach – to z mocą od daty zgłoszenia, więc ta data jest kluczowa dla całości ochrony patentowej. Od zawsze i niezmiennie, od ponad 100 lat, właściciele wynalazków ścigają się na całym świecie do Urzędów Patentowych, kto pierwszy złoży swoje zgłoszenie.
Podsumowując
- zgłoszenia patentowego dokonamy w Urzędzie Patentowym RP lub z pomocą kancelarii patentowej,
- Zgłoszenie patentowe należy profesjonalnie przygotować, aby nie zostało odrzucone z powodów formalnych,
- Zagadnienie zgłoszenia jest złożone, dlatego osobom mniej doświadczonym radzimy skorzystać z profesjonalnej porady.
Oferujemy pełną obsługę zgłoszeń patentowych. Zapraszamy do kontaktu w tym temacie.