Patent europejski (w skrócie EP) ma moc równoważną z patentem narodowym (krajowym) w każdym państwie w którym obowiązuje. W praktyce oznacza to, że moglibyśmy uzyskać patent na terenie interesujących nas poszczególnych krajów w procedurze krajowej albo patent EP o równoważnej mocy. Patent Europejski po jego udzieleniu przez EPO (European Patent Office w Monachium) wymaga jednak co do zasady złożenia tłumaczenia na język krajowy w Urzędzie Patentowym kraju gdzie ma obowiązywać. Takich krajów – stron Patentu EP jest obecnie 38.
Jako kancelaria patentowa zajmujemy się pełną obsługą procedur patentowych narodowych i europejskich, a także procedur dotyczących zgłoszeń międzynarodowych w trybie PCT. Realizujemy wszystkie etapy działania opisane w poniższym tekście – od poszukiwań patentowych po zgłaszanie i przedłużanie patentów.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani uzyskaniem Patentu Europejskiego zapraszamy do współpracy.
Procedura patentu europejskiego obowiązuje na terenie krajów, które podpisały Konwencję
Regulacje dotyczące patentu europejskiego obowiązują na obszarze wszystkich państw, które podpisały Konwencję o udzielaniu patentów EP – Konwencja EPC. Trzeba mocno podkreślić, że system patentu EP nie jest systemem unijnym, choć poszczególne kraje UE podpisały Konwencję EPC w różnych terminach. Dla przykładu Polska dołączyła do EPC z dniem 1 marca 2004 roku, zaś do UE przystąpiła 1 maja 2004. Zbieg tych terminów jest przypadkowy. Dyskutowany obecnie Brexit nie ma więc żadnego znaczenia dla członkostwa Wielkiej Brytanii w Patencie EP.
Trochę historii patentu europejskiego
Patent Europejski utworzony został na mocy konwencji EPC z 1973 r. Przyświecała jej idea skutecznej ochrony wynalazków na podstawie jednego zgłoszenia. W tym samym roku zaproszenie do podpisania EPC otrzymała także Polska – nie mogło być ono jednak przyjęte w tamtym czasie z oczywistych względów. Budowany był konkurencyjny system Patentu Euroazjatyckiego z siedzibą w Moskwie do którego ostatecznie Polska nie przystąpiła.
WYMAGANIA
Co do zasady rozwiązanie aby uzyskać patent EP musi wyróżniać się:
- nowością
- krokiem wynalazczym (inventive step)
- stosowalnością przemysłową
Warto dodać, że w 2000 roku dokonano Rewizji Konwencji EPC (w skrócie EPC 2000).
Aby uzyskać patent europejski dokonuje się zgłoszenia patentowego europejskiego w Europejskim Urzędzie Patentowym w Monachium. Można i należy dokonać zgłoszenia poprzez polski Urząd Patentowy, działający w ramach Konwencji EPC jako Urząd Przyjmujący i ten który przekazuje zgłoszenie do Europejskiego Urzędu Patentowego w Monachium.
Zalecamy korzystanie tylko z oficjalnych formularzy dostępnych na stronie EPO. Proponujemy jednak skorzystanie z usług kancelarii, która w ramach zgłoszenia przeprowadzi poszukiwania dla potrzeb opracowania zgłoszenia i poprowadzi dla Państwa cały proces.
Jak uzyskać patent europejski
Nie ma ograniczeń co do tego kto może uzyskać patent europejski. Należy spełniać odpowiednie wymagania:
- Złożyć podanie o udzielenie patentu europejskiego,
- Odpowiednio opisać wynalazek,
- Wskazać jedno lub więcej zastrzeżeń patentu,
- Załączyć rysunki odnoszące się do opisu, albo do zastrzeżeń,
- Sporządzić skrót,
- Wskazać Zgłaszającego,
- Wskazać twórcę/twórców wynalazku.
Wymienione części zgłoszenia są obłożone szczegółowymi wymogami. Ogólne wymogi formalne dotyczące zgłoszenia zawarte są w Konwencji EPC i w Regulaminie wykonawczym.
Warto dodać, że zgłoszenie może być dokonane w dowolnym języku, ale wymaga to terminowego złożenia tłumaczenia na jeden ze wskazanych języków urzędowych EPO: angielskiego, francuskiego lub niemieckiego.
Kwestie organizacyjne związane ze zgłaszaniem patentu europejskiego
Zgłaszanie patentu europejskiego najbardziej pochłania czas osób w zaangażowanych sporządzanie zgłoszenia. Za tym idą koszty związane z zatrudnieniem specjalistów, wynagrodzeniem zaangażowanych pracowników firmy. Uważamy, że nie ma tu miejsca na ryzyko, dlatego najlepiej skorzystać z doświadczenia kancelarii patentowej, która zajmuje się patentami europejskimi.
Aby zwiększyć szanse na zyskanie patentu EP zawartość zgłoszenia musi być dobrze przemyślana i opisana. Kluczowe są tu zarówno zastrzeżenia patentu, jak i sam opis wynalazku. Zastrzeżenia powinny oferować możliwie szeroki zakres ochrony prawnej wynalazku, dla ograniczenia możliwości obejścia przyszłego patentu. Oczywiście zastrzeżenia nie mogą wybiegać poza dopuszczalny zakres, tak by nie naruszać praw z innych patentów.
Cennik zgłoszenia patentu europejskiego
Po dokonaniu zgłoszenia patentowego należy w przeciągu miesiąca wnieść opłatę zgłoszeniową. Liczy się data wpływu płatności na konto Europejskiego Urzędu Patentowego.
- Opłata zgłoszeniowa patentu europejskiego
- 120 euro (za zgłoszenie w formie elektronicznej)
- 210 euro (za zgłoszenie na nośniku papierowym)
- +15 euro (za każdą następną stronę zgłoszenia powyżej 35 stron)
- 1300 euro (za poszukiwanie wraz z opinią EPO)
- 300 pln (za przekazanie zgłoszenia)
Uwaga!
Polskim zgłaszającym (osobom fizycznym, MŚP, uniwersytetom, organizacjom non-profit, jednostkom badawczo-rozwojowym) przysługuje 30% zniżka niektórych opłat.
Jak przebiega procedura udzielania patentów europejskich
Opiszemy tu najważniejsze informacje.
Procedura zgłoszeniowa w EPO składa się z dwóch zasadniczych etapów: poszukiwania i badania pełnego.
Etapy poszukiwań służy ocenieniu zdolności patentowej zgłoszenia, czyli możliwości udzielenia patentu. Ważnym elementem oceny jest poszukiwanie wcześniejszych dokumentów patentowych kolizyjnych ze zgłoszeniem zarówno przy ocenie nowości jak i poziomu wynalazczego.
Procedura na tym etapie trwa 18 miesięcy i kończy się publikacją zgłoszenia patentowego EP.
Druga procedura – badanie i ewentualnie udzielenie patentu.
Opłata za badanie wynosi 1635 euro
Dodatkowe opłaty ponosi się za:
- wyznaczenie jednego lub więcej państwa członkowskiego – 585 euro,
- utrzymanie w mocy zgłoszenia EP w trzecim i następnych latach zgłoszenia – opłaty są rosnące, począwszy od opłaty 470 euro za trzeci rok zgłoszenia.
Należy pamiętać o dwóch aspektach zgłoszenia z wnioskiem o udzielenie patentu EP:
- ochronie patentowej nie podlegają rozwiązania z szeregu dziedzin, na przykład programy komputerowe lub zasady rozgrywania gier, odkrycia naukowe czy metody matematyczne,
- patenty europejskie uzyskuje jedynie część zgłoszonych do ochrony patentowej rozwiązań – znaczący procent zgłoszeń nie uzyskuje patentów EP ze względu na brak nowości czy też brak poziomu wynalazczego.
Udzielenie patentu europejskiego
Decyzji EPO o udzieleniu patentu towarzyszy wymóg wniesienia opłaty. Wynosi ona 925 euro, włączając w to opłatę za publikację opisu patentowego
Udzielony przez EPO patent europejski wymaga walidacji w krajach – stronach Konwencji EPC, gdzie Uprawniony zamierza mieć czynną ochronę. Ten etap polega na złożeniu wymaganych dokumentów w Urzędach Patentowych w tych krajach. Krajowe Urzędy Patentowe nie mogą odmówić uznania ważności takiego patentu EP od dnia złożenia zgłoszenia do ochrony w EPO.
Przedłużanie ważności patentu europejskiego
Warto jeszcze podkreślić, że Urzędy Patentowe nie wzywają do corocznego przedłużania ochrony patentowej gdy kończy się biegnący aktualnie okres ochrony. Tych terminów należy pilnować, gdyż w przeciwnym wypadku patent wygaśnie. Nasza kancelaria również zajmuje się tą kwestią.