Zgodnie z ustawową definicją znak towarowy musi nadawać się do odróżniania towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Towary do których odnosi się ten przepis, z natury rzeczy muszą mieścić się w tym samym segmencie rynkowym.
Czas ochrony
Co do zasady ochrona znaku towarowego jest bezterminowa. Pojedynczym okresem ochrony jest okres 10-letni (licząc od daty zgłoszenia) i dla przedłużenia ochrony znaku towarowego trzeba pilnować upływu aktualnego okresu ochrony aby przedłużyć ochronę na kolejny okres 10-letni. Warunkiem oczywiście jest pozytywna ocena zgłoszenia przez urząd patentowy i udzielenie prawa ochronnego. Z pewnym wahaniem jako biuro przyjmowaliśmy na siebie w latach 90-tych obowiązek przypomnienia naszym klientom za 10 lat o możliwości przedłużenia ochrony. Obawy były nieuzasadnione – teraz płynie już w szeregu przypadkach trzeci 10-letni okres ochrony tych znaków towarowych, których ochronę dla nich uzyskaliśmy. Zaraz będziemy przyjmować na siebie obowiązek nadzorowania czwartego 10-letniego okresu ochrony patentowej, przed Urzędem Patentowym RP i kolejne okresy 10-letnie znaków towarowych chronionych przez nas przed unijnym biurem w Alicante, czy przed Biurem Międzynarodowym WIPO w Genewie, czy też znaków towarowych których ochronę realizujemy w poszczególnych krajach.
Obszar ochrony
Ochrona patentowa znaku towarowego ma swoje ograniczenia. Pierwsze to – jak każda procedura patentowa – ograniczenie terytorialne. Zazwyczaj chodzi o konkretny kraj, czy to obszar Polski w systemie krajowym, czy to kraje które wyznaczyliśmy w systemie międzynarodowym w Genewie. Urzędy Patentowe tych krajów, milcząco lub czynnie uznają tę rejestrację, lub odmawiają jej uznania. Jedynym systemem obejmującym szereg krajów w jednym postępowaniu, jest system Znaku Towarowego Unii Europejskiej. Koszt ochrony znaku towarowego w systemie unijnym przeliczony na jeden kraj, jest bardzo niski.
Zakres ochrony
Trzecim ograniczeniem jest zakres ochrony do określonych towarów i/lub usług. Ochrona znaku towarowego dotyczy tylko tych towarów i/lub usług, które wskazaliśmy w zgłoszeniu i zostały zaakceptowane do rejestracji przez urząd patentowy krajowy, unijny czy międzynarodowy. Nierzadko ochrona rozciąga się ona na towary/usługi podobne. Stosowana dla tego celu klasyfikacja zawiera razem 45 klas w których zgrupowane są towary i usługi. Ochrona znaku towarowego w każdej z tych klas jest oddzielnie płatna. Jednym z naszych głównych zadań w przygotowaniu zgłoszenia jest zaproponowanie i uzgodnienie ze zgłaszającym wykazu towarów i usług dopasowanego do jego potrzeb, ale i spełniającego wymogi urzędowe. Mamy w tym zakresie duże doświadczenie.
Tak więc trzecim ograniczeniem, poza ograniczeniem czasowym i terytorialnym, jest ograniczenie zakresu ochrony do wskazanych towarów i usług. Jeżeli znak towarowy ma odróżnić, czyli zabezpieczyć odbiorcę przed wprowadzeniem w błąd co do pochodzenia towarów/usług, to musi się to dziać w określonej branży. Jeżeli bowiem przykładowo pieczywo i wyroby żelazne, które są klasyfikowane w różnych klasach towarowych, są oznaczone podobnym znakiem towarowym, to nie ma zagrożenia wprowadzenia w błąd odbiorcy. Odbiorca bowiem nie skieruje się po pieczywo do sklepu żelaznego i odwrotnie. Nie ma więc w takim przypadku możliwości wprowadzenia w błąd odbiorcy.
Wydaje się także nieuzasadnione ubieganie się przez zakład piekarniczy o ochronę znaku towarowego w klasie wyrobów żelaznych i ponoszenie kosztów ochrony w kolejnej klasie towarowej. Jeśli jednak jest taki zamiar, a nie ma przeszkód, to zgłaszający otrzyma ochronę na ten znak nie tylko w klasie obejmującej pieczywo, ale także w klasie obejmującej wyroby żelazne. Zgłaszający powinien jednak podjąć używanie tego znaku towarowego w zakresie wyrobów żelaznych w określonym czasie po udzieleniu prawa ochronnego. W przeciwnym wypadku inny podmiot, zainteresowany podobnym znakiem w wymienionej klasie, będzie miał możliwość wygaszenia tego prawa ochronnego w tym zakresie w jakim nie był on używany.
Ochrona znaku towarowego jest więc ograniczona do towarów/usług wymienionych w świadectwie ochronnym oraz do towarów/usług podobnych. Nie rozciąga się na inne towary/usługi. Chyba, że konkretny znak towarowy ma przymiot znaku powszechnie znanego i/lub korzysta z renomy na interesującym nas obszarze.