Systemy wspierania prac badawczych i rozwojowych (B+R) premiują rozwiązania innowacyjne. Pod tym określeniem rozumie się głównie rozwiązania zgłoszone w Urzędzie Patentowym RP. Zgłoszenie może nastąpić także bezpośrednio w Europejskim Urzędzie Patentowym EPO w Monachium, albo w Biurze Międzynarodowym WIPO w Genewie poprzez Urząd Patentowy RP jako Urząd Przyjmujący, z pominięciem etapu zgłoszenia krajowego w UPRP.
Jeżeli programy wspierania dedykowane są dla fazy B+R, to znaczy, że fundusze z tych programów przeznaczone są na wsparcie fazy badawczej i rozwojowej określonego projektu. Ten projekt zakłada finalnie opracowanie konkretnego rozwiązania. Rozwiązanie to powstaje więc z definicji w końcowym etapie realizacji fazy B+R. Faza B+R jest dedykowana właśnie celowi opracowania konkretnego rozwiązania.
Zgłoszenie patentowe w kontekście fazy B+R
Założenie, że jednym z kryteriów oceny konkretnego wniosku o wsparcie fazy B+R jest zgłoszenie patentowe wydaje się więc pozostawać w pewnej sprzeczności z istotą zgłoszenia wynalazku. Od wynalazku wymaga się, aby był kompletnym rozwiązaniem technicznym, a nie ideą. Ustawodawstwo patentowe precyzuje ten wymóg tak dalece, że wymaga się od opisu patentowego aby umożliwił specjaliście z branży realizację wynalazku. Z definicji wynika, że zgłoszenie patentowe powinno dotyczyć rozwiązania które nadaje się do realizacji – a więc rozwiązania opracowanego właśnie w fazie B+R. Przed realizacją fazy B+R, to rozwiązanie co do zasady nie jest jeszcze znane. Uzależnienie przyznania środków na realizację fazy B+R od zgłoszenia patentowego wydaje się więc pozostawać w pewnej sprzeczności z celami fazy B+R i z ustawowym wymogiem stosowalności wynalazku. Niemniej zgłoszenie patentowe w szeregu procedurach jest premiowane punktowo.
Zgłoszenie patentowe szerzej opisujemy w tym odnośniku.