Unijny znak towarowy zyskuje na znaczeniu jeżeli prowadzimy działalność w więcej niż jednym państwie Unii Europejskiej.
Zarejestrowanie znaku unijnego oferuje ochronę na obszarze całej Unii, tj. we wszystkich Państwach UE. Dużą korzyścią pod tym względem jest koszt rejestracji i przedłużenia znaku. Płacimy jednorazowo za ochronę na całym obszarze Unii Europejskiej, zaś ochrona trwa 10 lat.
Warto podkreślić, że rejestracja znaków unijnych jest skuteczna, co wynika z orzecznictwa sądów ds. unijnych znaków towarowych, które zostały powołane w każdym kraju członkowskim. Wysoka specjalizacja tych sądów zapewnia szybki i profesjonalny proces.
Rejestracji znaku unijnego dokonujemy w Urzędzie Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w Alicante w Hiszpanii. Proces trwa ok. 5 miesięcy.
Koszt rejestracji znaku unijnego (opłaty urzędowe) wynosi:
- 850 euro za zgłoszenie i 10-cio letni okres ochrony dla 1 klasy towarowej lub usługowej
- druga klasa towarowa to dodatkowy koszt 50 euro, każda kolejna klasa powyżej drugiej kosztuje dodatkowe 150 euro.
Pamiętaj, że przed zgłoszeniem tego typu znaków warto się przygotować – nie każdy znak da się zastrzec. Przeszkody rejestracji znaków towarowych dzielą się na bezwzględne i względne. Bezwzględne przeszkody dotyczą samego znaku, gdy jest on pozbawiony zdolności odróżniającej (np. opisuje towary, dla których został zgłoszony). Przeszkody względne to wcześniejsze prawa osób trzecich (np. wcześniejsze znaki towarowe podobne). Uprawniony do takiego wcześniejszego prawa może wnieść sprzeciw wobec zgłoszenia znaku towarowego i wówczas uruchamiana jest tzw. procedura sprzeciwowa.
Informacje dotyczące systemu znaków towarowych UE można znaleźć na stronie EUIPO https://euipo.europa.eu
Co oferuje nam unijny znak towarowy?
Przede wszystkim stajemy się oficjalnymi właścicielami danej marki na obszarze Unii Europejskiej.
Żadna firma działająca w obrębie UE nie będzie mogła rościć sobie prawa do nazwy, logo, czy podobnego znaku towarowego. Jest to szczególnie ważne po kilku latach działalności, kiedy firma osiąga ciekawe wyniki na rynku i zyskuje rozpoznawalność. Tego typu ochrona staje się wówczas bezcenna.
Po drugie zyskujemy skuteczną ochronę prawną do zwalczania nieuczciwej konkurencji. Znaki towarowe pomagają też blokować działania konkurencji nieświadomej naszego monopolu na dany wyrób. Wtedy albo spowalniamy ich działania, albo skutecznie blokujemy w danym segmencie rynku.
Oczywistym atutem korzystania z dobrodziejstw znaku towarowego Unii Europejskiej jest możliwość sprzedaży licencji, a więc uzyskania korzyści z opłat licencyjnych. Możemy także sprzedać markę, założyć franczyzę, czy stworzyć spółkę akcyjną. Możliwości są liczne, a ochrona patentowa jest ich podstawą.
Nasza kancelaria kompleksowo zajmuje się rejestracją i ochroną znaków towarowych, w tym także znaków unijnych. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Wspólnotowy znak towarowy został zastąpiony znakiem towarowym Unii Europejskiej
Terminologia rozporządzenia w sprawie znaków towarowych została dostosowana do traktatu lizbońskiego. Termin „wspólnotowy znak towarowy” został zastąpiony terminem „znak towarowy Unii Europejskiej”. Wspólnotowe znaki towarowe zostały automatycznie przekształcone w znaki towarowe Unii Europejskiej.